Pe urmele lui Năstase. Colecționarii de artă din Parlament. „De ce să dau nume? Să-mi spargă ăștia casa?”

Dacă unii s-au arătat deschiși și au declarat că au făcut din colecționarea de tablouri o pasiune, alții au ales să nu ofere prea multe detalii. Alții s-au arătat chiar speriați de a răspunde la întrebare, din cauza hoților.

De Alex Tudor - senior editor și Rareș Mereuță - senior editor
Pe urmele lui Năstase. Colecționarii de artă din Parlament. „De ce să dau nume? Să-mi spargă ăștia casa?”

Sursa Foto: Artmark/ Colaj: Cotidinaul

Dacă unii s-au arătat deschiși și au declarat că au făcut din colecționarea de tablouri o pasiune, alții au ales să nu ofere prea multe detalii. Alții s-au arătat chiar speriați de a răspunde la întrebare, din cauza hoților.

Printre parlamentarii români nu se numără doar colecționarii de ceasuri scumpe sau pasionații de mașini de lux. Mulți deputați și senatori au ales să cheltuie bani, și nu puțini în unele cazuri, cu tablouri și obiecte de artă. Cotidianul a stat de vorbă cu o parte dintre ei, pentru a afla, printre altele, ce artiști se află în colecțiile parlamentarilor.

Colecționarii de artă din Parlament sunt 33 la număr. La unison, parlamentarii în cauză au spus că au ales să cheltuiească bani pe tablouri din pasiune și nu au făcut-o ca investiție de viitor. Alții s-au arătat deranjați de întrebări și nu au dorit să ofere prea multe detalii, de frica hoților.

„Sar ăștia gardul și-ți dau noaptea în cap”

Gigel Știrbu, deputat PNL, are în declarația de avere de pe site-ul Parlamentului obiecte de artă în valoare de 44.000 de euro.

Contactat de Cotidianul și întrebat dacă ne poate da câteva nume din colecția sa, liberalul s-a arătat sceptic, de teamă să nu îi dea cineva în cap.

„De ce (să vă dau nume – n.red.)? Nu sunt autori cunoscuți. De ce (să zic n. red.)? Să-mi spargă ăștia casa? Adică ce fac… e ca și cum le-aș pune pe gard la poartă. Păi nu, da’ pe bune, pe bune. Vorbesc foarte serios, nu glumesc acum. (…) Oricum, sar ăștia gardul și-ți dau noaptea în cap”.

Gigel Știrbu ne-a mai transmis că are această pasiune „de-o viață”.

„E o pasiune. Colecționez de prin anii 80”

Un alt nume pe lista colecționarilor din Parlament este Eugen Bejinariu. „E o valoare estimată de mine”, spune deputatul PSD despre colecția de artă, picturi, desene și gravuri în valoare de 137.000 euro care apare în declarația sa de avere.

Întrebat dacă are tablouri semnate de artiști renumiți și dacă poate să ne dea câteva nume, Bejinariu ne-a transmis: „Nu, n-am așa ceva. (…) Ilfoveanu (Sorin – n.red.), Câlția (Ștefan – n.red.), Vesea (Stela – n.red.)”.

Potrivit platformei de licitații Artmark, prețul unei picturi de Stela Vesea pornește în jurul valorii de 700 de euro.

În schimb, un tablou semnat de Sorin Ilfoveanu pleacă de la 150 de euro și poate ajunge și până la 5.000 de euro, potrivit Artmark.

„Am investit din pasiune, nu e o investiție. E o pasiune atât. Colecționez de prin anii 80”.

Întrebat și dacă știe numărul picturilor pe care le deține, Bejinariu spune că nu a făcut inventarul lor.

Colecția lui Mugur Mihăescu, de pe vremea când îi juca pe „Garcea” și „Leana lu’ Pârțag”

Mugur Mihăescu, deputat AUR, deține, potrivit declarației de avere, bijuterii și tablouri în valoare de 200.000 de euro. Acesta a precizat pentru Cotidianul că marea majoritate a sumei este reprezentată de bijuterii.

„Bijuterii am mai multe. Tablouri am puține, vreo trei sau patru”. Întrebat cât din cei 200.000 de euro reprezintă tablourile, deputatul a precizat că „prea puțin”.

„De-a lungul carierei am avut șansă să achiziționez și, dacă tot a fost când eram pe vremea Vacanței Mari, am luat”, a mai spus Mugur Mihăescu.

Acesta a mai precizat că tablourile sunt pictate de „artiști medii” și nu a dorit să dea exemple.

Unul dintre colecționarii de artă din Parlament: „Am investit în artiști de la care am primit ce mi se cuvine la rândul meu”

Un alt deputat AUR care colecționează tablouri este Gabriel Negrea. Potrivit declarației sale de avere, acesta deține tablouri de 80.000 de euro. Într-o declarație pentru Cotidianul, deputatul a precizat că are tablouri ale unor artiști precum Horea Paștină, Constantin Flondor sau Romanescu.

„Eu sunt absolvent al Academiei de Arte George Enescu din Iași. Adică sunt artist. Dacă eu, ca artist, nu fac lucrul acesta, copiii mei sunt artiști, pictează de mici, de la trei ani, cine ar mai trebui să mai facă? Cine ar mai putea fi colecționar? Și sunt și antreprenor. Am hoteluri”, a spus Gabriel Negrea, pentru Cotidianul.

Acesta a mai adăugat că nu vedea colecționarea de tablouri ca pe o afacere. Mai mult, spune că nu a plătit niciun ban pentru tablouri, ci le-a primit de la diverși artiști care au participat la mai multe tabere organizate de el.

„Eu am făcut tabere cu cei mai mari artiști ai României și nu numai, în vârful Rarăului, la cota 1.600, înainte de pandemie. Și s-a terminat totul înainte de pandemie. 13 artiști care pictau muntele Rarău, Pietrele Doamnei, mânăstirile din zonă și în 13 zile făceau câteva tablouri, dintre care mie mi se cuveneau câteva tablouri cu acte în regulă.

De acolo sunt tablourile. Nu sunt un colecționar care să merg și să dau bani să cumpăr. Am investit în artiști de la care am primit ce mi se cuvine la rândul meu, câte un tablou-două de la fiecare artist”, a spus Gabriel Negrea.

Deputatul a mai adăugat că nu știe câte tablouri are. A precizat, însă, că artistul său preferat este Horea Paștină.

„Unele au fost cadouri, unele le-am cumpărat singur”

Și deputatul Ioan Balan (PNL) are în declarația de avere bijuterii, ceasuri și obiecte de artă în valoare de 39.000 de euro. Contactat de Cotidianul, fostul lider PDL spune că nu are „tablouri de colecții de-astea spectaculoase”.

„Poate luate de la antichități. Cred că cea mai mare valoare să aibă vreo, eu știu, câteva mii de lei. Nici nu știu. S-au luat în ani și ani de zile. Am făcut o evaluare grosomodo”, spune Ioan Balan despre tablourile din colecția sa.

Întrebat dacă are nume cunoscute în colecția sa, Ioan Balan ne-a mai transmis: „Nu sunt colecționar, ca să zic direct. Nu (am nume cunoscute – n.red.). Unele au fost cadouri, unele le-am cumpărat singur. Mi-au plăcut, pur și simplu”.

Deputatul liberal ne-a mai precizat că nu face asta nici ca pasiune, nici ca investiție: „Nici una, nici alta. Merg la târguri de-astea de antichități”.

„Sunt câteva tablouri cu valoare mai degrabă simbolică”

Și președintele Senatului, Mircea Abrudean, este colecționar de tablouri. Potrivit declarației sale de avere, acesta are ceasuri, bijuterii și tablouri în valoare de 30.000 de euro.

„Valoarea este de 30.000 euro pentru ceasuri, bijuterii, tablouri. Sunt câteva tablouri cu valoare mai degrabă simbolică, nu sunt investiții financiare”, a fost singura sa mențiune, pentru Cotidianul.

Un alt deputat care deține tablouri este Paul Cotîrleț. Acesta a notat în declarația sa de avere că deține obiectele de artă în valoare de 25.000 de euro. Contacat de Cotidianul, acesta a spus că este vorba despre „trei tablouri”.

„Nu vreau să vorbesc despre acest aspect”, ne-a transmis, însă, Paul Cotîrleț.

Parlamentarul care deține cele mai de valoare tablouri este Ioana Grosaru, reprezentanta minorității italiene. Aceasta a notat în declarația de avere că are tablouri în valoare de 200.000 de euro, însă nu a putut fi contactată pentru detalii.

Colecționarul Adrian Năstase, între pasiune și controversă

Unul dintre cei mai cunoscuți politicieni colecționari de tablouri este Adrian Năstase, fost premier și fost președinte al PSD. Colecția sa este considerată a fi una dintre cele mai mari deținute de un politician roman. De-a lungul timpului, pasiunea sa pentru artă, în special tablouri, a fost însoțită și de controverse.

În 2024, fostul premier a expus, din colecția proprie, mai multe tablouri ale artistului Victor Brauner, la Muzeu Național de Artă al României. Adrian Năstase a fost criticat aspru în spațiu public și acuzat că tablourile sunt false.

Istoricul de artă Adrian Buga este cel care a lansat „un protest public” și a ridicat semne de întrebare în ceea ce privește probleme de autenticitate ale lucrărilor. Anterior, istoricul Pavel Șușară a acuzat că tablourile incluse în expoziția dedicată lui Victor Brauner  ar fi „falsuri la limita ridicolului”.

Pus în fața crticilor și acuzelor publice, Adrian Năstase a retras trablourile din expoziție.

„Am crezut, cu naivitate, că mă bucur de un anumit respect în lumea artei ţinând seama de contribuţiile mele ca premier în acest domeniu. (…) Recunosc, am fost afectat de modul în care oameni pe care i-am preţuit au încercat să mă folosească drept “collateral damage” intr-o bătălie de reglare de conturi. M-aş fi aşteptat deci la o semnalare personală, de bună credinţă, in măsura în care unele lucrări vizate fuseseră expuse şi în urmă cu 20 de ani”, transmitea Adrian Năstase la acel moment.

Cine sunt toți cei 33 de colecționari de artă din Parlament

Lista completă a parlamentarilor care au în colecție obiecte de artă este:

  1. Mugur Mihăescu (AUR): bijuterii și tablouri (200.000 de euro)
  2. Mihai Neamțu (AUR): pictura Angela Hanc (5.000 de euro), pictura Paul Gherasim (5.000 de euro)
  3. Gabriel Negrea (AUR): tablouri tematice (80.000 euro)
  4. Constantin Iacob (AUR): tablouri , ceasuri, monede, bijuterii (55.000 euro)
  5. Niculina Stelea (AUR): bijuterii și obiecte de artă și cult (9.500 euro)
  6. Daniel Zamfir (PSD): bijuterii, obiecte de artă (16.000 euro)
  7. Ramona Bruynseels (AUR): obiecte de artă (30.000 euro)
  8. Virginia Vedinaș (SOS România): bijuterii și 36 de tablouri (5.000 euro)
  9. Ioana Grosaru (minoritatea italiană): tablouri pictură (200.000 euro)
  10. Cosmina Cerva (PACE): obiecte de artă (5.000 euro)
  11. Alina Gorghiu (PNL): lucrări grafice si tablouri dobândite (8.000 euro)
  12. Ioan Balan (PNL): bijuterii ceasuri obiecte de artă (39.000 euro)
  13. Lucian Bode (PNL): tablouri și ceasuri (8.000 euro)
  14. Marian Crușoveanu (PNL): obiecte de artă din bronz (4.000 euro)
  15. Marcel Vela (PNL): album papal (6.000 euro)
  16. Gigel Știrbu (PNL): obiecte de artă (44.000 euro)
  17. Mircea Abrudean (PNL): ceasuri, bijuterii și tablouri (30.000 euro)
  18. Vasile Blaga (PNL): diverse (30.000 euro)
  19. Cătălin Predoiu (PNL): obiecte de artă, tablouri, cărți (25.000 euro)
  20. Biro Rozalia (UDMR): tablouri în valoare de 61.000 de lei, mobilă antică de 85.000 de lei
  21. Kelemen Hunor (UDMR): tablouri artiști contemporani în valoare de 6.000 de euro
  22. Antal Istvan (UDMR): colecție de emailuri și picturi (15.000 euro)
  23. Ștefan Țintă (PSD): tablouri, uleiuri, acorele, gravuri (35.000 euro)
  24. Eugen Bejinariu (PSD): colecție de artă, picturi, desene, gravuri (137.000 de euro), obiecte de artă și cult (3.000 euro)
  25. Liviu-Bogdan Ciucă (PSD): colecție pictură (9.000 euro)
  26. Paul Cotîrleț (PSD): colecție de artă (25.000 euro)
  27. Grațiela Gavrilescu (PSD): bijuterii și diverse obiecte de artă (5.000 euro)
  28. Carmen Holban (PSD): obiecte de artă (14.500 euro)
  29. Rodica Nassar (PSD): tablouri, argintărie, obiecte de artă (evaluare proprie – 60.000 euro)
  30. Maricel Popa (PSD): tablouri (40.000 euro)
  31. Voicu Vușcan (PSD): obiecte de artă (50.000 euro)
  32. Carmen Orban (PSD): tablouri copii (70.000 euro)
  33. Ștefan Băișanu (PSD): colecție tablouri, colecție cărți, colecție timbre, colecție numismatică, colecție ceasuri (25.000 euro)

Distribuie articolul pe:

15 comentarii

  1. tot au facut milioane, ba chiar miliarde, hop au devenit mari amatori de arta. Chit ca se sterg cu maneca la nas, musai sa aiba in bucatarie un Grigorescu, cel putin.
    Ca la frantuji frate, o sa-si cumpere titlui nobiliare ca doar au ajuns baroni, baroneti, duci, ba in curand vor visa sa fie chiar papi!

    1. Peizanul de Tărtășești, satul cu 3 puscariasi celebri, tot tar.anoi a ramas, chiar daca da cu spatele !

  2. Arta, ce nu mai e artă e modernism, este, de o vreme, pricină de spălat banii. De unde ai banii? Am vîndut un Ghenie (nimic cu pictorul, cel puțin ne-a spus că el nu ia nici 10% din bani) cu un milion de parai. Pe de altă parte cei ce conduc azi lumea nu sînt întregi. Măcar înaintașii lor au patronat renașterea de pildă.

  3. @ Ați omis un comentariu mai amplu , se poate adăuga și observația că Dan Diaconescu ”a perturbat;; și liniștea de pe piața auto, referitor la statutul său de a-și achiziționa limuzine ?

  4. @ Dacă sunteți de acord că este mai bine receptată cultura autovehiculului decât cultura de artă, piața auto fiind mai puțin contestată ?

  5. Bine ca stium cine sunt acesti colectionari pt. ca in cazul cand se invarte roata sa ii putem intreba de aceste averi cum au reusit ei sa le faca si noi oamenii de rand nu avem bani nici sa ne platim intretinerea la bloc.

  6. Ce „jurnaliști” jalnici! Cum puteți publica asemenea gunoaie? Dacǎ cineva are tablouri de 20.000 euro trebuie înfierat, cǎ e burjui nenorocit, dar un influencer cocalar care sparge banii ǎștia într-o noapte într-un club este ok, nu-i așa?

  7. problema cu tablourile este ca nu tin de foame,valoarea lor e conjuncturala ,mai mult estetica,nu este ca aurul sau devizele din care poti face rezerve cat de cat sigure

    1. De ce cumperi tablouri, sa le inchizi la tine in casa, sa nu fie vazute de catre altii, ca unic posesor ? Materialismul exclusivist al unora anuleaza complet existenta unor idei in capul gol, ca balerinele ! Un materialist din acesta si-a facut, cum si-a facut, 4 (patru) case unde sa ascunda tablouri. Atata l-a dus capul !

    2. De ce cumperi tablouri, sa le inchizi la tine in casa, sa nu fie vazute de catre altii, ca unic posesor ? Materi.alismul ex.clusivist al unora an.uleaza complet existenta unor idei in capul gol, ca balerinele ! Un materi.alist din acesta si-a facut, cum si-a facut, 4 (patru) case unde sa asc.unda tablouri. Atata l-a dus capul !

  8. Ce e cu mizilicurile astea? Vrem de la guvern, de la ministri, de la primari si de la generali – sefii securisti! Acolo „e banii”!

  9. Conform listei, posesorii de tablouri sunt cei mai „educați” dintre români! Arta pentru arta! Conform „Divertis”, parca i s-a furat un tablou lui Adrian Năstase! Tabloul electric!

  10. Singurele opere de arta autentice detinute de acesti patrihoți sunt lingourile de aur, restul sunt kitsch-uri pentru ornarea caselor de lux.

  11. Militistul Abrudean si arta = baba si mitraliera. Omul era ochiul si timpanul plantat in anticamera lui Covrig. Cum era colegul Booode la Ciuca.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.