În mesajul adresat susținătorilor săi, ayatollahul Ali Khamenei precizează: „Nu intenţionăm să conducem ţara la război, dar nu-i vom cruţa pe criminalii naţionali (…). Mai răi decât criminalii naţionali, criminalii internţaionali. Nu-i vom cruţa nici pe ei”.
Acesta a mai spus și că: „Prin harul lui Allah, naţiunea iraniană trebuie să le rupă spatele răzvrătiţilor, aşa cum a rupt spatele răzvrătirii”.
Acuzații la adresa lui Donald Trump
Ayatollahul Ali Khamenei susține că președintele SUA, Donald Trump, este vinovat pentru miile de victime înregistrate în urma protestelor din țară.
„Noi îl considerăm pe preşedintele american vinovat de victime, de pagube şi de acuzaţii pe care le-a proferat împotriva naţiunii iraniene. A fost un complot american”, acuză el.
„Obiectivul Statelor Unite este să înghită Iranul (…). Obiectivul este să repună Iranul sub dominaţie militară, politică şi economică”, acuză Ali Khamenei.
Prostestele din Teheran au izbucnit pe 28 decembrie și s-au amplificat
iranian si-a facut-o cu mana lui, cand a alungat regele. Doar sa privim la statele cu monarhie!
Alta directie avea si Romania daca aducea regele, in locul kaghebistilor…
Are drepate Ayatollahul. Trump le-a promis ca e pe drum spre ei, vine sa-i apere si n-a mai venit.
Cum e mai bine, un Iran fara ‘barbosi’, democratic, in relatii bune cu toti vecinii? In acest caz, bazele americane isi mai au rostul pe teritorul statelor arabe? Si daca arabii se gandesc ca au un inamic comun?
Dupa cite stiu eu nu soldatii lui Trump au impuscat ca. 20000 de demonstanti care demonstrau impotriva coruptiei asupririi si saraciei.
Hait!
La fel cum ptr Trump vinovat de invazia Ucrainei este Zelenski, la fel si ptr dl ayatolahu, vinovat de rascoala si crimele din Iran, este Trump.
Probabil ca asta este noua lege a echilibrului in natura.
Retineti Heritage Foundation si ‘epoca de aur’
Petrolul din Iran apartine SUA, e foarte simplu!