Vizita lui Simion în SUA a aprins spiritele în România. Scandal între doi lideri din PNL și AUR

„George Simion a plecat în Statele Unite nu ca un partener de dialog, ci ca un sabotor al intereselor României”.

De Alex Tudor - senior editor
Vizita lui Simion în SUA a aprins spiritele în România. Scandal între doi lideri din PNL și AUR

sursă foto: Facebook/ AUR

„George Simion a plecat în Statele Unite nu ca un partener de dialog, ci ca un sabotor al intereselor României”.

Alexandru Muraru, deputat PNL și vicepreședinte al partidului, l-a atacat dur pe George Simion, liderul AUR, în contextul vizitei sale în Statele Unite ale Americii. Alexandru Muraru l-a numit joi pe George Simion „Borat al României” și a precizat că este „un sabotor al intereselor țǎrii și un denigrator al României în lume”. Mai mult, Alexandru Muraru va sesiza Comisia juridică a Camerei Deputaților pentru analiza implicațiilor legale și constituționale ale acțiunilor lui George Simion din SUA, se arată într-un comunicat de presă al PNL Iași.

„George Simion a plecat în Statele Unite nu ca un partener de dialog, ci ca un sabotor al intereselor României. Liderul AUR se plimbă pe holurile Congresului american, fluturând un dosar de maculatură intitulat pompos «Raport privind lovitura de stat din România 2024-2025».

Este definiția absolută a delirului conspiraționist: în timp ce România face eforturi uriașe pentru stabilitate economică și consolidarea profilului euro-atlantic, Simion se duce la partenerul nostru strategic să pârască propria țară cu minciuni sfruntate, inventând dictaturi imaginare doar pentru a-și justifica eșecul politic intern”, a declarat Alexandru Muraru.

CITEȘTE ȘI: George Simion a prezentat în SUA raportul privind anularea alegerilor din România

„Pentru Simion, suveranismul este doar o lozincă de piață internă”

Deputatul PNL a criticat și gestul lui George Simion de a tăia un tort în forma Groenlandei decorat cu steagul SUA.

„Gestul nu este doar o gafă diplomatică monumentală la adresa unui aliat NATO, Danemarca, ci și dovada supremă a imposturii AUR: cum poți pretinde că aperi suveranitatea națiunilor când celebrezi ștergerea granițelor unui alt popor? Astăzi împarte Groenlanda pe farfurii de unică folosință pentru a cerși atenție, mâine, după aceeași logică cinică, ar putea accepta steagul Rusiei pe harta Republicii Moldova. Pentru Simion, suveranismul este doar o lozincă de piață internă, în timp ce în deplasare devine un simplu instrument de servire a unor fantezii expansioniste străine, demonstrând că oportunismul său nu are limite, nici măcar geografice”, a spus Alexandru Muraru.

CITEȘTE ȘI: VIDEO Simion taie un tort în forma Groenlandei, glazurat cu drapelul SUA. Reacția liderului AUR

„Alexandru Muraru, tăietor de frunze la câini în Parlament”

La scurt timp a venit și o reacție din AUR. Dan Tanasă, vicepreședinte al partidului, i-a răspuns în termeni la fel de duri lui Alexandru Muraru.

„Să vorbească despre «suveranitate» unul dintre frații Muraru, oameni care și-au petrecut întreaga carieră politică girând cedarea suveranității României, este o mostră de cinism greu de egalat. Alexandru Muraru, tăietor de frunze la câini în Parlament, nu a produs în viața lui nicio inițiativă care să apere interesele României.

Dimpotrivă: el și fratele său au fost agenți zeloși ai obedienței externe, promotorii unei politici externe în care România nu negociază, nu ridică pretenții și nu este băgată în seamă. Este de un comic amar ca tocmai Muraru să invoce „principiul suveranității statelor”, când fratele său, marele ambasador al României în SUA, a reușit performanța istorică de a fi complet ignorat de administrația Trump. Aceasta este „suveranitatea” promovată de PNL: o Românie absentă, mută, irelevantă”, a declarat Dan Tanasă.

CITEȘTE ȘI: Șoșoacă sare la gâtul lui Simion: Figurant într-un spectacol de propagandă străină

„România și-a pierdut greutatea internațională din cauza unor politicieni ca Alexandru Muraru și partidul lui”

Liderul AUR a mai precizat că vizita lui George Simion în SUA nu este o problemă de suveranitate, „ci o problemă pentru rețeaua de mediocri care a capturat politica externă a României”.

„Pentru prima dată după mulți ani, un lider politic român este primit, ascultat și respectat în cercuri politice influente din America. Asta îi sperie. Să ceri sesizarea Comisiei Juridice pentru o vizită politică externă este dovada impotenței politice totale. Când nu ești în stare să construiești relații externe, când nu ești băgat în seamă de nimeni, încerci să îi tragi pe alții în jos prin proceduri și scandal.

România nu și-a pierdut suveranitatea din cauza lui George Simion. România și-a pierdut greutatea internațională din cauza unor politicieni ca Alexandru Muraru și partidul lui, care au confundat diplomația cu slugărnicia și interesul național cu obediența. AUR nu va cere voie să apere România. Iar cei care au vândut bucăți din suveranitatea acestei țări nu au nici autoritatea morală, nici politică să țină lecții despre patriotism”, a mai precizat Dan Tanasă.

CITEȘTE ȘI: Ștefănuță, mesaj pentru Simion: Să-ți stea în gât tortul ăla!

Distribuie articolul pe:

10 comentarii

    1. Ai vazut gramada ai mare si maro din mijlocul cararii spre padure (Baneasa), pe dreapta ? Aia SSimion a facut-o !

  1. Da, ”a aprins spiretele”. ”A sarit sistemul”. ”Ne-a facut de ras Simion, pune Romania in lumina prosta Simion”, sau cei care reprezinta statul peste hotare?! Cu ce-i mai prejos raportul lui Simion despre alegeri, fata de cel inmanat de Nicusor liderilor sa-l citeasca pe avion?! Un raport aparut inainte de a judeca cazul. Inainte de un final in justitie, care, in tara nu a fost dat publicitatii. Li se pare ca Toiu reprezinta Romania cu cinste?! Suntem la un an de la anularea alegerilor. Ce l-a determinat pe Simion plecarea in SUA? Nu cumva lipsa unei explicatii reale despre anularea alegerilor?!

  2. Vizita platita la greu din banii pe imobiliare a lui Lulea a aprins lumanarea fara TVA de pe coliva AUR/URA. SSimion si SShosho nu mai au nicio sustinere „la interior”, asa ca, vor sa creeze continut moale „la exterior” !

  3. Voi nu o să ajungeți niciodată invitați în Congresul Statelor Unite!. AUR cu George Simion și Călin Georgescu sunt singurii adevărați amici ai SUA lui Donald Trump!.
    AUR=PRO..SUA!.

    1. A ajuns acolo tot pe filiera rusească.
      Toate persoanele cu care s-a întâlnit au legături cu oligarhii ruși și sunt pro ruși declarați.

  4. Bei, Muratule, sabotorii țării sunt la guvernare și-ți asigură ție palat și leafă nesimțită, pe potriva caracterului …

  5. Stimată redacție,

    Vă sesizez că unu’, Rami Cristescu cenzurează orice comentariu defavorabil PSD și AUR și a liderilor acestor partide.

    La articolele lui Rami Cristescu nu e voie publicarea opiniilor anti-PSD & AUR & liderii acestor partide.

    Vă rog să îl somați pe Rami Cristescu să pună în capul articolelor sale că reprezintă „publicitate electorală pentru PSD, AUR și liderii acestor partide”.

    In caz contrar, vom sesiza noi autoritățile că Rami Cristescu face publicitate mascată.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.