Într-o reacție pentru Cotidianul, Valeriu Stoica a precizat că cea mai bună soluție pentru PNL este opoziția.
„M-am pronunțat pe această temă. Am spus că soluția cea mai bună pentru PNL este să rămână în opoziție până la alegerile următoare (cred că vor fi la termen, nu anticipate). Majoritatea de la moțiune are obligația politică să asigure guvernarea”, a declarat Valeriu Stoica.
Acesta se arată sceptic și în ceea ce privește o posibilă debarcare a lui Ilie Bolojan de la conducerea PNL, după adoptarea moțiunii de cenzură.
„A fost un vot clar ieri. Propunerea lui Bolojan ca PNL să rămână în opoziție a fost adoptată fără nici un vot împotrivă. Ce partid își „debarcă” liderul care are dublul încrederii partidului?”, a precizat Valeriu Stoica.
„PSD nu mai este un partener credibil pentru PNL în procesul de formare a unui nou guvern”
Rezoluția PNL de a intra în opoziție a fost propusă chiar de către Ilie Bolojan.
REZOLUȚIA VOTATĂ:
Având în vedere rezultatul votului exprimat în Parlamentul României asupra moțiunii inițiate de Partidul Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), prin care s-a creat, de facto, o nouă majoritate parlamentară, Partidul Național Liberal (PNL), în acord cu deciziile statutare adoptate anterior ca răspuns la criza politică declanșată de PSD, adoptă prezenta
DECIZIE
1. Clarificarea responsabilității politice
Criza politică a fost generată de PSD prin boicotarea sistematică a Programului de guvernare la negocierea și adoptarea căruia a participat în mod direct. Reformele asumate prin acest program de către toate partidele care l-au adoptat au fost întârziate sau compromise de liderii social-democrați. PSD este astfel responsabil pentru agravarea crizei politice, care a culminat cu inițierea și votarea moțiunii de cenzură. Prin asocierea la inițierea și votarea moțiunii de cenzură, AUR partajează responsabilitatea politică, în egală măsură, cu PSD. Partidele care au creat criza politică au datoria să-și asume consecințele.
2. Asumarea guvernării de către nouă majoritate creată de PSD
PSD a acționat pentru destrămarea coaliției de guvernare formate anul trecut, iar apoi, împreună cu AUR, a creat majoritatea parlamentară pentru inițierea și adoptarea moțiunii de cenzură și demiterea Guvernului. În consecință, ar trebui ca PSD să-și asume guvernarea și să nu fugă de răspundere, așa cum a făcut în ultimele luni.
În condițiile în care PSD nu și-a respectat angajamentele asumate, nici partenerii de coaliție, și a acționat în mod iresponsabil în acest context dificil pentru România, nu mai este un partener credibil pentru PNL în procesul de formare a unui nou guvern.
Ce angajamente își ia PNL
3. Poziția PNL în actualul context politic
În acest nou context politic, PNL își menține deciziile adoptate de forurile statutare și de grupurile parlamentare și va rămâne în opoziție, exercitând un rol activ, responsabil și constructiv, în interesul cetățenilor și al stabilității economice.
4. Angajamentele PNL
PNL își reafirmă angajamentele, pe care le va susține și în opoziție cu toate mijloacele parlamentare în perioada următoare:
● finalizarea obiectivelor din PNRR și adoptarea legislației pentru îndeplinirea jaloanelor;
● susținerea programului de relansare economică;
● Programul SAFE;
● procesul de aderare la OECD;
● menținerea echilibrelor bugetare.
Vrem Bolojan inapoi! Sa ne ia toti banii,absolut tot.Nu se mai poate asa!!Sa adune sobolanii PSD si sa ii inlocuiasca cu aia din PNL si USR.Bai,voi sunteti orbi,surzi,nu vedeti ca situatie e evidenta si ca PNL nu mai e de mult un partid de dreapta si a fost intoxicat de stanga.Iar
USR e un partid neomarxist de formatie dura? Toate argumentele voastre nu sunt decat demagogie si mahalageala cu evidentele pe masa?
Stoica? Groparul justitiei romanesti mai are tupeul sa apara in public? Sinucidera este singura optiune pentru el!
Este inițiatorul pensiilor speciale,un om fără scrupule și coloană vertebrală.La lada de gunoi a istoriei
@ Cele mai importante partide politice parlamentare și-au exprimat , prin liderii ai lor, atitudinea de merge în opoziție cu poziții și soluții cât mai bune ?
La fel cum majoritatea care castiga alegerile au obligatia sa guverneze sau sa dea premierul.
Poti pune baza pe Stoica- parintele pensiilor speciale ?
In opinia mea Bolojan trebuie sa dea afara din PNL urgent slugile PSD in frunte cu Predoiu,Thuma,etc
IN SFARSHIT ! MI-A DAT DRUMUL LA CHATGPT ! DAR FOARTE GREU !
Dl Ilie Bolojan ar trebui, de fapt si de urgență, să elimine rozătoarele cu ulura pesedista din PNL.
Corect! PSD, nascut din moaștele PCR, nu însă dintre cele bine păstrate, a moștenit păcatele și va lăsa păcate de mostenire. Adică, nu a trecut prin reforme și nu se va schimba in bine. Dl Ilie Bolojan, cu fruntea sus, in fruntea PNL, singurul partid istoric, are menirea să urce cât mai sus. Binomul sordid pucist să-și asume „guvernarea”, dacă pot, cu Sos, cu „pace” cu Pot. Asta spune și icoana lor făcătoare de minuni parsive, Mastera Rusia.
PNL-ul s-a userizat, asta l-a facut sa decada.
Uite solutie:
PSD sa ii demita de urgenta pe Grindeanu, Olguta, Simonis si alti maidanezi ca sa nu mai ia prostii clasei decizii in partid.
Il puneti pe Tudose, pe Toma sau pe cine credeti voi ca nu este asa manjit si mergeti la Bolojan sa va cereti scuze si sa refaceti guvernul, cu Bolojan premier.
Este soluția corectă! În caz contrar, PSD, complet compromis, va continua să se ducă la vale și va sfârși în uitare!
Un bandit îputit care este miliarda făcut peste noapte Ce să facă p.n.l după că a decedat dl Cimpenu ați făcut praf acest partid plin de milionari făcuți peste noapte ,,,vezi Blaga ;;
Cât de greu îi este Marelui Vizionar să..supraviețuiască!
..falsifica ..ucenicii, la comandă: totul pentru Marele Conducător!..p.s. dacă am avut un cizmar de ce nu am avea un șofer?…
Domnu Ștoica, zis și Albu, e băiat de băiat și are nește beutura de il face praf pe Manole. Pe bancher, nu actor! Vin le zice! Neagră, Chardonais, Frâncușa si câte si mai câte!!
Adio PDL, adio PNL! Adio USR!
Vezi ca altii au furat cu portbagajul sau in cutiile de pantofi. Si daca te bucuri de spargerea guvernului, o sa mai vorbim peste 3 luni, la 7lei pentru un euro.
– susțin
AUR + PSD + UDMR + MINORITAZI + SOS = GUVERNUL ROMANIEI !
Corect !
Cred ca era si vremea opozitiei pentru PNL dupa “ succesele” guvernarii.Ideal ar fi ca si PSD sa ramana in opozitie. Dar daca nu furi cine mai esti?
„Majoritatea de la moțiune are obligația politică să asigure guvernarea”
Serios? Unde scrie asta? Nicaieri, este „pasarea malai viseaza” a PNL-ului.
Alegeri anticipate scrie pe voi, asta e democratic si legal.
Asta vreti? Ca din anticipate ies sifonati si PNL si USR. Cf tuturor sondajelor vor avea mai putine mandate/procente decat au acuma.
Așa ar trebui să fie…., alegeri anticipate,punct și de la capăt!
Să vedem ce-o mai ieși și după asta,și cât va mai ține….!!!