Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, susține în continuare majorarea prețului biletelor Societății de Transport București (STB), după ce o propunere similară a fost respinsă recent în Consiliul General al Municipiului București, scrie Profit.ro.
Ce spune edilul
„Mai avem o solicitare pe care nu am pus-o pe ordinea de zi, momentan, să crească biletul de la 3 la 5 lei. Nu am făcut acest lucru pentru că bucureștenii cer restructurare la STB, iar bugetul societății este foarte mare”, a declarat Ciprian Ciucu.
Acesta a precizat că reorganizarea nu va afecta șoferii, vatmanii sau muncitorii din companie.
„Va urma un proces de reorganizare care nu se va atinge de șoferi, de vatmani și de muncitori. Asta am agreat și cu STB”, a spus edilul.
Inițiativa a fost justificată prin necesitatea acoperirii costurilor tot mai mari ale transportului public și a situației financiare dificile a companiei. Deși Consiliul General a respins măsura, discuțiile privind o eventuală majorare rămân deschise, iar primarul insistă că fără ajustarea tarifelor, STB riscă probleme de funcționare și acumularea de noi datorii.
Economii estimate
Economii estimate de peste 7 milioane de lei pe lună Conducerea STB estimează că restructurarea va aduce economii importante pentru companie după finalizarea plății compensațiilor. Potrivit planului de eficientizare, programul de disponibilizări ar urma să reducă cheltuielile cu aproximativ 7-8 milioane de lei pe lună. Totodată, documentul prevede și reducerea funcțiilor de conducere cu minimum 30% și înjumătățirea numărului de directori, măsură care ar genera economii suplimentare de circa 400.000 lei lunar.
Consiliul Capitalei decide soarta angajaților STB. Pe cine protejează Ciucu