Biletul STB s-ar putea scumpi la 5 lei. Ciprian Ciucu: „Nu mi se pare corect să creștem prețul până nu vedem restructurare”

Ciprian Ciucu intenționează să supună votului Consiliului General al Capitalei o scumpire a biletului STB de la 3 la 5 lei.

De Mădălina Hodea - redactor
Biletul STB s-ar putea scumpi la 5 lei. Ciprian Ciucu: „Nu mi se pare corect să creștem prețul până nu vedem restructurare”

Ciprian Ciucu intenționează să supună votului Consiliului General al Capitalei o scumpire a biletului STB de la 3 la 5 lei.

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, susține în continuare majorarea prețului biletelor STB, în pofida faptului că o propunere similară a fost respinsă anterior de Consiliul General al Municipiului București. Inițiativa prevede creșterea tarifului unei călătorii de la 3 la 5 lei, ca măsură pentru acoperirea costurilor tot mai mari și a dificultăților financiare ale operatorului de transport.

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, susține în continuare majorarea prețului biletelor Societății de Transport București (STB), după ce o propunere similară a fost respinsă recent în Consiliul General al Municipiului București, scrie Profit.ro.

Ce spune edilul

„Mai avem o solicitare pe care nu am pus-o pe ordinea de zi, momentan, să crească biletul de la 3 la 5 lei. Nu am făcut acest lucru pentru că bucureștenii cer restructurare la STB, iar bugetul societății este foarte mare”, a declarat Ciprian Ciucu.

Acesta a precizat că reorganizarea nu va afecta șoferii, vatmanii sau muncitorii din companie.

„Va urma un proces de reorganizare care nu se va atinge de șoferi, de vatmani și de muncitori. Asta am agreat și cu STB”, a spus edilul.

Inițiativa a fost justificată prin necesitatea acoperirii costurilor tot mai mari ale transportului public și a situației financiare dificile a companiei. Deși Consiliul General a respins măsura, discuțiile privind o eventuală majorare rămân deschise, iar primarul insistă că fără ajustarea tarifelor, STB riscă probleme de funcționare și acumularea de noi datorii.

Economii estimate

Economii estimate de peste 7 milioane de lei pe lună Conducerea STB estimează că restructurarea va aduce economii importante pentru companie după finalizarea plății compensațiilor. Potrivit planului de eficientizare, programul de disponibilizări ar urma să reducă cheltuielile cu aproximativ 7-8 milioane de lei pe lună. Totodată, documentul prevede și reducerea funcțiilor de conducere cu minimum 30% și înjumătățirea numărului de directori, măsură care ar genera economii suplimentare de circa 400.000 lei lunar.

Consiliul Capitalei decide soarta angajaților STB. Pe cine protejează Ciucu

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.