”Am mai avut un astfel de eveniment în Nicaragua, când fostul dictator Noriega a fost într-o situaţie asemănătoare.
Nu am avut chiar în aceste ore (discuţii cu preşedintele Niculor Dan – n.r.), dar chiar dacă este o distanţă destul de mare de România, sigur.
Ca ţară ne uităm cu atenţie la ceea ce se întâmplă în America de Sud, în Venezuela.
O ţară a cărei conducere nu a fost recunoscută de comunitatea internaţională şi nici de România în urma alegerilor care au fost apreciate ca fiind falsificate, anul trecut.
România nu are ambasadă în Caracas.
Puţinii cetăţeni români pe care îi avem acolo sunt gestionaţi prin reprezentanţa Uniunii Europene”, a declarat Ilie Bolojan, sâmbătă, la Digi 24.
Între SUA şi Venezuela au fost relaţii conflictuale
”Fără să fiu un specialist în drept internaţional, în mod evident urmărind relaţiile dintre Statele Unite şi Venezuela,
ele au fost nişte relaţii conflictuale de foarte mulţi ani de zile…
Statele Unite au acuzat conducerile dictatoriale ale Venezuelei din ultimii ani de trafic de droguri, de încurajare a criminalităţii, a migraţiei ilegale..
Așa cum ştim, de o perioadă de timp, practic, Marina Statelor Unite este în zona ţărmului Venezuelei.
Loveşte ambarcaţiunile care sunt suspecte de trafic de droguri şi aşa mai departe.
Şi deci, din punctul ăsta de vedere, sigur a fost o operaţie specială care nu e uzuală.
Oamenii din Venezuela sper să fie în situaţia în care vor reuşi să-şi stabilească
o conducere stabilă şi să se revină la un sistem democratic”, a adăugat Bolojan.
România, în linia poziţiei Uniunii Europene
”România va fi în linia poziţiei Uniunii Europene.
Îv acest moment, Ministerul nostru de Externe se consultă în aşa fel încât să existe poziţii unitare.
Cetăţenii români, cel puţin, sunt foarte puţini cetăţeni, sunt gestionaţi de reprezentanţa Uniunii Europene.
Până în momentul de faţă, Ministerul de Externe nu are informaţii că ar fi probleme cu cetăţeni români în Venezuela”, a conchis Bolojan.
Lasa-l,bre,pe ala,i-ati cizmele de cauciuc mai repede in picioare,ca purceaua voastra e moarta,scrum,in cotetz,dupa incendiul DEVASTATOR din 2025.Cum ? Normal ca si cotetzul e tot SCRUM,pulbere fina, transformat in ruina.Hai,odata !!!!
Vă e frică nenorociților…se apropie ziua judecății pentru voi…
Maduro e si pe la noi?!
”Nu am avut discuţii cu preşedintele”………….
La acest capitol, domnii nostri nu sunt cei mai avizati sa dea sfaturi/lectii. Cu alegeri anulate in Romania, fara un raspuns nici la un an de zile………………….e mai bine sa tina ”capul plecat”. Au musca pe caciula. Sunt datori sa arate ca pot da un raspouns poporului. Unul credibil, palpabil. Poate atunci vom fi scosi din lista cu democratii viciate. Ne revolta ac pozitie!
”Nu am avut discuţii cu preşedintele”………….
La acest capitol, domnii nostri nu sunt cei mai avizati sa dea sfaturi/lectii. Cu alegeri anulate in Romania, fara un raspuns nici la un an de zile………………….e mai bine sa tina ”capul plecat”. Au musca pe caciula. Sunt datori sa arate ca pot da un raspouns poporului. Unul credibil, palpabil. Poate atunci vom fi scosi din lista cu democratii viciate. Ne revolta ac pozitie!
ARE PALATUL VICTORIA HELIPORT AU BA ..? DACA NU, FA-TI REPEDE ..SE APROPIE…..
Bolojan cu Nicusor Dan sunt si ei, la cârma unui regim autoritar și represiv, ambii contribuie de cand au pus mana pe putere in Romania la destabilizarea Tarii, prin saracirea criminala a cetatenilor cu venituri mici sau medii, copii, varstnici, bolnavi, elevi, studenti. Nimic n-au produs bun astia doi, decat palavre, palavre.
da„` Ve ezuela u are Curte Co stitutio ala? ca era muuuult mai simplu…
Exista o asemanare între bolovanu și maduro, amândoi fiind șoferi înainte,unul de autobuz,altul de camion
si mai e o asemanare, vezi comentariul lui ION de mai sus
DĂ-ȚI DEMISIA!
N’-ai făcut nimic din postura de prim-menestrel, exceptînd mărirea taxelor și scăderea nivelului de trai pentru cei cu venituri mici! …pentru CEI CARE MUNCESC, de fapt! Cară-te!
Să se desființeze dreptul internațional. SUA execută o lovitura de stat militară clasică – pentru jefuirea resurselor coloniei Venezuela si instalarea unui regim marioneta colonial.
Doar pretextul a fost diferit față de Irak si alte războaie coloniale.
La 1 decembrie 2025 Trump l-a grațiat pe fostul președinte hondurian, Juan Orlando Hernández,-condamnat în 2024 la 45 de ani de închisoare pentru trafic de droguri.
Ce are sula cu prefectura? Dictatorul Noriega și-a trăit traiul în Panama, până să fie săltat de americani. Bolovanul a vrut să fie cult în cap, dar nu se pricepe decât la jupuirea românilor și la așteptarea în genunchi a ordinelor brucsăleze…
Pentru Romania presedintele venezuelean nu exista. Deci, ne doare la basca ! Este un foarte bun exemplu ce pateste o tara suverana, daca la Ukraina n-ati inteles. „Calin, te iubim” ar fi patit acelasi lucru, daca nu are fi fost salvat de CCR !
Dar acest bulumac stie sa arate pe harta unde este Venezuela? Cine-i aduce in Bucuresti pe acesti inculti?Daca era militian ca Bode era scuzabil.
Mai trebuia sa spuna ca a mai vazut filmul asta in decembrie 1989 cand au fost livrati Ceausestii de catre cercul de la conducere, rusilor aka Iliescu si anturajului sau KGBist