„Dar am încredere în Națiunea Română și în puterea ei de a merge mai departe. În ciuda unor probleme economice și a unor neajunsuri, în viața de zi cu zi, românii au dat dovadă de curaj și bun-simț.
Am vizitat multe comunități din țară. Sunt mândră de felul în care oamenii își poartă de grijă cu demnitate. În Bihor, Oltenia, Ardeal, Dobrogea, Banat, Moldova, Maramureș, peste tot există oameni de toate vârstele care gândesc și simt profund. Aceasta ne dă speranță pentru viitor”, a declarat Majestata Sa Margareta.
„Mulți români fac dovadă de profesionalism și talent”
Aceasta a mai adăugat că în 2025 a călătorit în Estonia, Irlanda, Polonia, Marea Britanie și Republica Moldova, „pentru servirea intereselor României și pentru drumul european al Republicii Moldova”.
„Peste tot am găsit respect pentru țara noastră, admirație pentru felul în care România s-a consolidat și merge mai departe cu fruntea sus. Toți românii pe care i-am întâlnit în lume se gândesc la părinții lor de acasă, la viitorul copiilor lor și nu uită de tradițiile românești”, a mai spus Cutodele Coroanei.
De asemenea, Majestata Sa Margareta s-a întâlnit și cu militari din Forțele Terestre, Aeriene și Navale, „pentru a sublinia importanța României la granița de est a NATO și UE”.
„Militarii români își fac datoria exemplar și dovedesc înaltă competență în colaborarea cu țările aliate. Transmit admirația mea unităților de pompieri, de jandarmi, de poliție, celor specializați în situații de urgență și celor de la poliția de frontieră.
Mulți români fac dovadă de profesionalism și talent în spitale, universități și școli, în artă, în administrații locale, sport, industrie, comerț, turism și agricultură. Tuturor celor care nu se lasă descurajați de greutăți și dezamăgiri, le adresez admirația mea”, a adăugat Majestatea Sa Margareta.
„Am văzut în comunitățile din țară că există speranță, curaj, generozitate, bună-credință, creativitate și putere de a rezista”
De asemenea, aceasta a pus accent și pe credință și a vorbit inclusiv despre fundația sa.
„În toate locurile pe unde am mers, în țară și în lume, am văzut cât de importantă este Credința pentru oamenii noștri. Bisericile sunt pline de români de toate vârstele, care cred în Dumnezeu și în valorile spirituale, într-o lume în care credința este în declin, iar individualismul și nepăsarea au invadat societatea.
Acum 35 de ani, am creat Fundația Regală Margareta a României, pentru a încuraja oameni și comunități să-și creeze singuri viitorul. Alături de cele 70 de organizații cu patronaj regal din România și din Republica Moldova, fundația continuă o muncă inspirată și responsabilă, pentru cei tineri și pentru cei în vârstă.
Deci, în ciuda dificultăților prin care trecem, am văzut în comunitățile din țară că există speranță, curaj, generozitate, bună-credință, creativitate și putere de a rezista. În aceste zile, gândul nostru se îndreaptă către Domnul Nostru Iisus, către exemplul Său de sacrificiu, de bunătate și de compasiune.
De asemenea, Crăciunul este momentul de a fi împreună cu familia, cu prietenii, cu cei dragi. Urez românilor din țară, din Republica Moldova, din Europa și din întreaga lume, la mulți ani și Crăciun fericit! Așa să ne ajute Dumnezeu!”, a mai spus Majestata Sa Margareta.
*NIHIL SINE DEO*
*MONARHIA SALVEAZA ROMÂNIA !*
Aproape toate tarile din lume (sa nu mai vorbim de tarile Europei) care au MONARHIE sunt state STABILE ECONOMIC & SOCIAL-DEMOCRATICE …
Monarhia este GARANTIA dainuirii în timp A STATULUI DE DREPT, A DEMOCRATIEI SI SUVERANITATII ACELUI STAT.
Presedintii din statele REPUBLICA, sunt ca apa de ploaie = vin si trec …
Când TOTUL se face în „NUMELE COROANEI” este ceva ce NU se poate explica, este *COROANA* si NU persoana care o poarta este asa de importanta, este MATCA/REGINA DIN STUPUL DE ALBINE DUPA CARE ROIESC TOATA SUFLAREA/VIATA ACELUI STUP….
Craciun Fericit & An nou Fericit !
TRAIASCA MONARHIA ÎN ROMÂNIA !
Mai lasa-ne mamaie in pace că și-a așa suntem amărâți ne mai amaresti și tu!
Ba este Majestate a Romaniei!
Si demna urmasa a Regelui Mihai, cel fara de care Romania azi nu ar mai fi existat daca nu l-ar fi arestat pe tradatorul I. Antonescu la 23 Aug 1944.
Daca Romania ar fi continuat razboiul contra sovieticilor pe teritoriul nostru, dupa cum dorea $ifilitikul, in afara dezastrului uman si material pe care l-am fi suferit, Stalin ne-ar fi dezmembrat, iar din ceea ce ar mai fi ramas (o parte din Tara Romaneasca) s-ar fi numit apoi RSS Rumuneasca cu limba oficiala de limba rusa. Fiti constienti de dezastrul pe care ni-l pregtea ,,maresalul” si de meritul imens al Regelui Mihai.
Lingvistii de azi s-ar fi mirat foarte tare ca in Siberia s-ar fi vorbit si azi romaneste.
Cine este această femeie?…pe cine reprezintă?…oare cât a furat din banii românilor..?.
La multi ani.
a inceput si asta cu propaganda… care toaca milioane euro din banii publici
Cine o asculta pe asta ?! Poate sekuristul de barbat-su …