„Aproape toate țările membre UE cer o evaluare privind nevoia” de a impune o vârstă minimă pentru accesul la social media.
Danemarca și alte nouă țări și-au exprimat dorința clară de a introduce un astfel de prag, a spus von der Leyen.
Poziția este împărtășită de Parlamentul European, a arătat președinta Comisiei Europene, potrivit edupedu.ro.
Sprijin pentru copii
Înainte de finalizarea raportului grupului de experți, aceasta și-a expus propria viziune:
„Să le dăm copiilor copilăria înapoi.
O copilărie în care sunt liberi să experimenteze, căci despre aceasta e vorba în copilărie.
Și care le permite copiilor să se maturizeze, să învețe să facă față presiunilor, să navigheze dinamicile sociale și să-și construiască încrederea în sine. Și să-i ajutăm pe părinți să navigheze această fază dificilă de dezvoltare”.
Von der Leyen a susținut că Australia, prima țară care a introdus un prag minim de vârstă, 16 ani, pentru accesul la social media, a înregistrat „progrese”.
Tototdată, ea a arătat și că orice model restrictiv are nevoie de un sistem valid de verificare a vârstei.
Europa îl are, mai spune von der Leyen, și urmează să fie pus în aplicare în Danemarca, în această vară.
Curios, in schimb sustine propaganda LGBT in scoli, schimbarea de sex la minori fara acordul parintilor.
Vrea pace in Gaza dar continuarea razboiului in Ucraina.
Spune asta ca este „europa valorilor” Care valori?
Parintii trebuie protejati de voi: inchideti accesul la ele. Din cauza lor, parintii nu mai au grija copiilor !
Madam Ministerul Adevarului. Orwell get-beget.