De ce a câştigat Real Madrid pe „Nou Camp”

„Messi”-ada, o tactică falimentară; Care au fost mizele meciului; Ce eroare a comis arbitrul; Posesie incredibilă; Top 5 La Liga

Un meci cu mize personale şi de grup

Real Madrid a învins cu 2-1 (0-0) chiar pe Nou Camp pe marea ei rivală FC Barcelona, prin golurile înscrise de Benzema (62) şi Ronaldo (85), pentru gazde marcând Pique (56). Meciul nu avea o miză în ceea ce priveşte titlul de campioană, catalanii având înainte de meci un avansa confortabil de 10 puncte faţă de madrilenii. Altele erau însă mizele, şi de-o parte şi de alta: atingerea unor recorduri de grup sau personale. Astfel gazdele aveau două obiective: golul 500 al lui Messi să fie înscris în poarta Realului; obţinerea în La Liga, a celui de-al 50-lea succes pe teren propriu; deasemenea, un gol al lui Messi în poarta Realului, echivala cu departajarea de Di Stefano (Real), în clasamentul golgheterilor din meciurile de campionat dintre cele două echipe (Messi şi fostul uriaş al fotbalului, Alfredo Di Stefano aveau fiecare câte 14 goluri marcate); de cealaltă parte, Realul spera să obţină a 20-a victorie La Liga la Barcelona şi totodată să înscrie măcar golul 100 pe stadionul rivalei sale. Nu în ultimul rând, cei de la Real aveau şi o miză legată de campionat – evitarea clasării şi în spatele concitadinii Atletico.

„Messi”-ada a înclinat balanţa

Tocmai mizele mai sus amintite au generat un meci extrem de tacticizat şi total lipsit de spectaculozitate în prima repriză. Gazdele, în faza de atac au încercat mai tot timpul să îl pună pe Messi în poziţie de gol şi exact acest lucru a privat Barcelona de a înscrie, în faţa unui Real destul de modest în primele 45 de minute. Un Real care a contat prea puţin în atac în această parte a meciului şi care evident nu a avut niciun cuvânt nici la mijlocul terenului. În partea a doua, gazdele deschide scorul prin Pique, care a reluat cu capul în poartă o minge venită din corner. Cu avantajul de un gol şi cu un Real apatic în faţă, catalanii au dominat teritorial, încercând la nesfârşit să marcheze un al doilea gol, dar… numai prin Messi. Culmea, acesta a avut o ocaziel, un şut scos în extremis de portarul Navas, dar la faza respectivă nu a fost ajutat de nimeni. Pe fondul unui astfel de joc, madrilenii, mult mai proaspeţi în ultima parte, îşi încearcă norocul pe contraatac şi reuşesc două goluri şi datorită „poeţilor” din apărarea Barcelonei. Gazdele pot invoca eventual o deviere norocoasă pentru madrilenii la golul egalizator. Golul victoriei a venit la câteva minute după ce Ramos a văzut al doilea „galben” şi a fost eliminat. Totuşi nu se ştie cum s-ar fi terminat acest meci, dacă în minutul 25, arbitrul ar fi acordat penalty şi un al doilea galben pentru Ramos, la un fault clar pe linia careului de 16 metri, la Messi. Una peste alta, victoria oaspeţilor este meritată, pentru că la catalani, deşi s-a jucat pentru Messi, atât acesta, cât şi Neimar şi Iniesta au evoluat sub nivelul lor obişnuit. Mai trebuie spus, că în repziza a doua, când Realul a pus pe contraatac în pericol şi a şi înscris, Barcelona a avut o posesie incredibilă: 81%.