România – Insulele Feroe: Prima reacție a lui Contra și celelalte rezultate!

Naționala României a învins, sâmbătă, reprezentativa Insulelor Feroe, cu scorul de 3-0 , în preliminariile pentru Euro 2020, după ce timp ce primele 70 de minute tricolorii au bâjbâit.

Au marcat Pușcaș ’74, Mitriță ’83 și Keșeru ’90+4.

Primul gol al partidei a venit în minutul 74. George Puşcaş a marcat din poziţie de unu la unu cu portarul din Feroe, din acţiunea pornită de Nicolae Stanciu. Mitriţă a înscris al doilea gol, în minutul 83, după ce a interceptat o minge aşezată de Claudiu Keşeru. După ce a pătruns în apărarea Insulei Feroe, Mitriţă a şutat şi a trimis mingea în poarta lui Nielsen. Keșeru a înscris ultimul gol al partidei, în ultima fază a meciului. Căpitanul tricolorilor, Vlad Chiricheş, a fost înlocuit, în minutul 39, de Adrian Rus, după ce a suferit o întindere.

Prima reacție a lui Contra

Selecționerul Cosmin Contra a declarat, sâmbătă, după partidă că este mulțumit de elevii săi.

”Am obținut un rezultat bun ce ne ține în cursa calificărilor. Sunt trei puncte meritate. Am dominat întreg meciul. Băieții au încercat până în ultimul moment. Am reușit trei goluri și mă bucur enorm. Florin Andone putea marca în prima repriză. Avem probleme când întâlnim apărări foarte aglomerate. Nu a fost ușor. Acum ne pregătim pentru meciul de marți. Am încercat să îi fac să fie lucizi. Le-am zis la pauză că feroezi vor cădea din punct de vedere fizic. Le-am spus să fie calmi și să aibă răbdare. Se pare că Vlad Chiricheș are o ruptură. Vom decide în seara asta pe cine vom convoca. Probabil Cristea și Burcă. Keșeru are un cârcel sau o contractură. Nu este la fel de grav ca la Chiricheș. Sper sa câștigăm cu Norvegia. Băieții au jucat consistent. Sunt mulțumit de ei. M-aș bucura enorm să ne calificăm”, a declarat Cosmin Contra, la ProTV.

Meciul de sâmbătă dintre Insulele Feroe și România a fost al 8-lea duel direct dintre cele două formații.

Tricolorii s-au impus de fiecare dată anterior. Ultimul duel a avut loc pe 26 martie, la Cluj-Napoca, când România a câștigat cu 4-1.

Echipele de start

ROMÂNIA: 12. Tătărușanu – 2. Benzar, 5. Nedelcearu, 6. Chiricheș-cpt., 11. Bancu – 15. Anton – 8. Stanciu, 10. Hagi, 7. Coman – 9. Pușcaș, 23. Andone. Selecționer: Cosmin Contra
Rezerve: 1. Radu, 16. Niță – 3. Toșca, 4. Rus, 13. Keșeru, 14. Mogoș, 17. Deac, 18. Marin, 19. Bordeianu, 20. Mitriță, 21. Nistor, 22. Cicâldău

FEROE: 1. Nielsen – 5. Vatnsdal, 4. A. Gregersen-cpt., 13. Baldvinsson – 9. Rólantsson, 8. Hendriksson, 6. Hansson, 3. V. Davidsen – 10. S. Vatnhamar, 11. K. Olsen,
20. Bjartalíð. Selecționer: Lars Olsen
Rezerve: 12. Gestsson, 23. K. Joensen – 2. M. Egilsson, 7. Bartalsstovu, 14. Edmundsson, 15. Eriksen, 16. Nielsen, 17. Ar. Frederiksberg, 18. Justinussen, 19. Jonsson, 21. Danielsen, 22. Johannesen

Celelalte rezultate din grupă

Reprezentativa Spaniei a remizat, sâmbătă seară, în deplasare, scor 1-1, cu selecţionata Norvegiei, într-un meci din grupa F de calificare la Campionatul European din 2020, din care face parte şi România.

Spaniolii au deschis scorul în minutul 47, prin Saul Niguez, dar au fost egalaţi în minutul 90+4, când King a înscris un gol din penalti.

Tot în grupa F, Suedia a învins în deplasare Malta, cu scorul de 4-0. Au marcat Danielson ’11, Larsson ’58 (penalti), ‘71 (penalti) şi Agius ’66 (autogol).

În etapa următoare a grupelor vor avea loc, marţi, următoarele partide: România – Norvegia, Suedia – Spania, Insulele Feroe – Malta.

Italia s-a calificat

Echipa națională de fotbal a Italiei a obținut calificarea la Campionatul European din 2020, sâmbătă, după ce a învins Grecia, la Roma, scor 2-0, în runda a șaptea a preliminariilor.

Jorginho, în minutul 63, din penalti, și Federico Bernardeschi, în minutul 78, au fost cei care au marcat pentru Italia.

Echipa lui Roberto Mancini a ajuns la șapte victorii din tot atâtea partide disputate în preliminarii, ocupând primul loc în grupa J, cu 21 de puncte. Finlanda, următoarea clasată, are doar 12 puncte, în timp ce Armenia și Bosnia și Herțegovină continuă să lupte și ele la calificare, fiecare având 10 puncte.

Astfel, Italia va participa la un turneu final după o pauză de patru ani. „Squadra Azzurra” a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2018, disputat în Rusia, după pierderea barajului cu Suedia, scor 0-1, la general.

Italia va disputa meciurile din grupă de la Campionatul European chiar pe teren propriu. Stadionul „Olimpico” va găzdui meciul de deschidere din grupa A, alte două din aceeași grupă și un sfert de finală.

Turneul final va avea loc în perioada 12 iunie 2020 – 12 iulie 2020.